Wiele firm decydujących się wejść na polski rynek, bądź też polskie firmy dokonujące ekspansji zagranicznej, zastanawia się czy można zdalnie sterować biznesem.  A więc nie inwestować w filię/oddział/przedstawicielstwo z wszystkimi niezbędnymi ku temu zasobami tylko ograniczyć się to założenia działalności (z czysto formalnego punktu widzenia), a resztę tematów strategiczno-taktyczno-operacyjnych opracowywać w swoim kraju – w głównej siedzibie. Czy jest to możliwe?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Tak naprawdę wszystko jest możliwe, ale jak i wszystko – ma to rozwiązanie pewne plusy i minusy. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że na pewno zdalne zarządzanie biznesem jest bardzo trudne. Wielu rzeczy się nie widzi, na wiele tematów nie ma się wpływu, pewne informacje dochodzą z opóźnieniem, znacznie trudniej jest monitorować otoczenie i szybko reagować na zmiany. Można mnożyć i mnożyć te ryzyka. Da się jednak z sukcesem zarządzać swoim biznesem nie przebywając w tym samym kraju. Trzeba przede wszystkim znaleźć zaufanych i wiarygodnych partnerów biznesowych w zakresie księgowości i prawa -> są to dwa bardzo istotne aspekty, które szczególnie ważne są z punktu widzenia dotrzymania prawidłowości funkcjonowania biznesu za granicą (w innym kraju, gdzie są inne uwarunkowania prawne, podatkowe i in.). Ponadto, warto mieć osobę, która mimo wszystko pewne aspekty biznesowe skoordynuje „na miejscu” – może to być oczywiście osoba oddelegowana z biura centralnego (trzeba się liczyć z częstymi delegacjami) bądź też osoba zatrudniona zdalnie i będąca stałym rezydentem w danym (zagranicznym) kraju.

Na pewno trzeba mieć na uwadze, że takie rozwiązanie jest dobre jedynie dla początkowego etapu funkcjonowania biznesu za granicą, kiedy raczej chcemy wypróbować naszych sił na nowym rynku. W dalszej perspektywie trzeba się jednak liczyć z zainwestowaniem w biuro zagraniczne.

Jako komórka B.I.R.S. Internationalization pomagamy biznesom rozwijać się na rynkach zagranicznych kiedy centrale znajdują się w innym kraju. Zapewniamy biznesom dobry początek!