Zbliża się koniec roku, niezwykłego roku, pod wieloma względami wystarczająco skomplikowanego. Wielu doświadczyło nieustannego dylematu pogodzenia pracy z domu oraz opieki nad rodziną i dziećmi. W związku z czym kwestia work-life balance jest aktualnie jeszcze bardziej istotna niż dotychczas.

Jak znaleźć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym? Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu specjalistów i coach’ów personalnych i wciąż pozostaje to w gestii każdego z nas. Owszem, są metody by efektywnie pracować i wspinać się po szczeblach kariery a z drugiej strony pozostawać oddaną osobą dla swoich bliskich. I mimo iż jest to niezwykle trudne, jest to możliwe.

Należy pamiętać, że człowiek ma jednak ograniczoną możliwość bycia efektywnym przez pewien okres czasu – nieustannie powtarzane jest, że jesteśmy najbardziej efektywni przez 8h – wtedy jesteśmy najbardziej wydajni w pracy, potrafimy zaradzić wszelkim trudnościom, szybko rozwiązywać problemy i zadania postawione przed nami. Przesiadywanie po 10-14h nad pracą nie jest efektywne – może zbyt dużo czasu poświęcamy na rzeczy, które nie są związane z pracą wciąż pozostając niejako w pracy, ale myślami gdzieś poza nią i dlatego potrzebujemy więcej czasu, żeby wykonać zadania wchodzące w zakres naszych obowiązków? Warto temu się przyjrzeć.

Czas poświęcony rodzinie – mimo iż także wiąże się z pewnymi obowiązkami (odrabianie lekcji z dziećmi, sprzątanie/przygotowywanie posiłków itd.), jednak mimo wszystko nas rozpręża – to czas poświęcony odnowieniu naszego stanu emocjonalnego, przecież rodzina to nasza opora i wsparcie w dowolnym momencie naszego życia. Uprawianie hobby, rozwijanie naszych zainteresowań buduje i hartuje nasz duch, który stanowi podstawę do motywacji i siły, co z kolei przekłada się na efekty odnoszone w pracy. To regeneracja, bez której nawet najsłynniejsi sportowcy nie osiągnęliby takich spektakularnych sukcesów.

Koniec roku, to także okres świąteczny, niezwykły i pod każdym względem piękny. To właśnie czas na refleksję, więc na chwilę zastanówmy się nad naszym work-life balance, nie tylko przez ten czas, ale również w ciągu całego nadchodzącego roku!