Kontynuując temat przedsiębiorczości, współczesnego biznesu –> tym razem krótka wzmianka/spostrzeżenie/charakterystyka współczesnego przedsiębiorcy. Ten profil przedsiębiorcy przez ostatnie kilkanaście lat mocno się zmienił. Nie jest to tak naprawdę nic dziwnego – wraz z rozwojem rynku, możliwości i szans, dostępności do informacji i źródeł biznesu rozwija się także społeczność/grupa przedsiębiorców. Chodzi jednak też o pewien obraz charakteru tych ludzi.

Jeszcze wcześniej przedsiębiorca, czyli taki biznesmen, kojarzył się jednoznacznie z postacią dużego biznesu, w drogim garniturze, koszulą na spinki i generalnie otaczającego się drogimi, wręcz luksusowymi rzeczami. Miało to poniekąd oznaczać, że jego biznes jest biznesem kwitnącym, przynoszącym spore dochody i korzyści. A jak było na samej sprawie – zapewne wiedział tylko sam przedsiębiorca i nie zawsze pod tą otoczką luksusu krył się prawdziwy sukces.

Dzisiaj bardzo często bywa wręcz odwrotnie. Osoba może być bardzo skromna, z pozoru sprawiać wrażenie przeciętnej, a na samej sprawie prowadzącej działalność przynoszącą spore dochody i zyski. Aktualnie nawet w biznesie ludzie poszukują ludzkiej twarzy i duszy w przedsięwzięciach. Chcesz widzieć w osobie swojego partnera biznesowego człowieka, z którym możesz otwarcie porozmawiać o swoich rozterkach w podejmowaniu decyzji biznesowych, zasięgnąć rady, która później nie będzie wykorzystana przeciwko tobie samemu. To i wiele innych przyczyn zrodziło inny byt osoby przedsiębiorczej.

Na pewno cechą charakterystyczną dla osoby przedsiębiorczej to kreatywność. Kreatywność w rozumieniu ponadprzeciętnej analizy otoczenia, stawiania hipotez i wyciągania wniosków, ogólnie pojętego działania. Otwartość na pomysły, nawiązywanie kontaktów biznesowych, próbowania nowych rozwiązań i na ryzyko. Odwaga i zawziętość w podejmowaniu drastycznych decyzji, wprowadzaniu zmian w swoim biznesie, nie przywiązywania się do swojego biznesu na tyle by nie potrafić w razie potrzeby dokonywać pewnych rewolucji w jego funkcjonowaniu. Elastyczność – by nie poprzestawać na jednej działalności, ale przerzucać się na kolejne pomysły. Przedsiębiorca po prostu lubi otwierać i wdrażać coś nowego i nie będzie chciał poprzestać tylko na jednym swoim dziele, ale będzie chciał nieustannie się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty. I nie chodzi tu właśnie o pieniądze i nieustanne bogacenie się, ale o wolność bycia i funkcjonowania w tej rzeczywistości. Wykorzystywanie swoich kompetencji, wiedzy i doświadczenia – chęć dzielenia się z innymi tym czego się dokonało, co się udało osiągnąć. Stąd też przedsiębiorcy potrafią być wspaniałymi mentorami i business coach’ami. Wolność w dokonywaniu wyboru i podejmowaniu decyzji – jedna z ważniejszych cech, które bardzo sobie cenią współcześni przedsiębiorcy. Kryje się zatem oczywiście pełna odpowiedzialność za te wybory i te decyzje, ale to właśnie współczesnego biznesmena nakręca najbardziej i motywuje do działania. I oczywiście wewnętrzny charakter i predyspozycje. Nie każdy takiej wolności się ucieszy. Nie jest to proste samemu zorganizować swój czas pracy, na tyle siebie samego zmotywować i zdyscyplinować by nie ulec pokusom zwykłej codzienności. Z resztą wbrew pozorom przedsiębiorca to jest też typ samotnika raczej niż zespołowego gracza, ale na pewno ekstrawertyka i osoby lubiącej przebywać z ludźmi.

Nie jest to na pewno pełen genotyp tej “rasy” i grupy społecznej, więc przy najbliższej okazji będziemy chcieli rozwinąć ten wątek. Natomiast cieszymy się bardzo, że mamy przyjemność współpracować również z taką grupą osób i potrafimy też przedsiębiorczo podchodzić do naszej pracy również dla grup Klientów z biznesów większych – te umiejętności naprawdę się przydają!

Irina Sajnacka, B.I.R.S.