Niniejsza publikacja/wzmianka będzie dotyczyła pewnego pomysłu, na który ostatnio wpadł zespół doradczy B.I.R.S. podczas realizacji jednego z zadań otrzymanego od Klienta. Nie jest to być może żaden wielce odkrywczy pomysł, ale nie każda firma wpada na taki pomysł i co więcej nie każda firma go realizuje.

W pewnym momencie szukania jak jeszcze rozwinąć nasz biznes, jakie nowe produkty i usługi można wprowadzić, na jakie rynki wewnętrzne i zewnętrzne można jeszcze wejść, jakich nowych klientów pozyskać, w którym jeszcze segmencie możemy zaistnieć, czasami dochodzimy do punktu kiedy każde z proponowanych rozwiązań nas nie satysfakcjonuje bądź prognozowane efekty nie są zadowalające. Natomiast rozwiązanie jest wymagane i wyjście z sytuacji musi być znalezione. I takim rozwiązaniem, ostatnio proponowanym przez zespół B.I.R.S. została -> DYWERSYFIKACJA NIEPOWIĄZANA.

Możemy do swojego core biznesu dodawać kolejne produkty i usługi z tej samej branży bądź z komplementarnej – jest to najbardziej standardowe i ogólnie przyjęta zasada. Natomiast możemy także otworzyć się na inne biznesy. Czy można połączyć biznes doradczo-konsultingowy, działalność dystrybucyjną, prowadzenie profesjonalnej szkoły baletowej oraz schroniska dla zwierząt? Można. W końcowym rozrachunku są wykorzystywane zasoby, wiedza, kompetencje tej samej firmy. Co więcej -> także kontakty, szanse i możliwości rynkowe, zabezpieczenie jednego biznesu innym. Jest naprawdę sporo korzyści, choć też ryzyka.

Wrzucamy ten pomysł na stół -> niech każdy się zastanowi z punktu widzenia swojej działalności i wizji swojego biznesu.

 

Zespół doradczy B.I.R.S.