Wspomniane w poprzednim poście zjawisko posiadania podobnego wykształcenia, umiejętności oraz doświadczenia zawodowego stanowi również problem dla osoby rekrutującej na dane stanowisko. Pracodawca, czy też menadżer podczas przeglądania podań zderza się problemem jednakowości. Wszystkie kandydatury zlewają mu się zapewne w jedną całość. Pamiętaj jednak, że tam gdzie pojawia się problem, rodzi się również szansa. Zależy tylko od Ciebie, czy i jak ją wykorzystasz. Pomóż swojemu przyszłemu pracodawcy
w rozwiązaniu takiego problemu i wyróżnij się na tle innych.

Pierwszym krokiem na drodze, która doprowadzi Cię do pozytywnego odróżnienia się
od innych profesjonalistów w Twojej branży jest znalezienia zakończenia dla zdania:

Firma zatrudni mnie, a nie innych wielu kandydatów, ponieważ…”

W celu dokończenia tego zdania musisz odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Co tak naprawdę czyni Cię lepszym od innych ludzi, którzy chcą wykonywać taką samą pracę jak Ty?

  2. Co takiego jesteś w stanie zaoferować, obok czego nie można przejść obojętnie?

  3. Co jest w Tobie rzadkiego i cennego?

Pamiętaj o tym, że nie musisz być wcale równocześnie lepszy, tańszy oraz szybszy
od innych. Nie można konkurować we wszystkich kategoriach. Żadna z poważnych firm nigdy nie podejmuje takiej strategii bowiem jest ona z góry skazana na porażkę. Koncentrowanie swojej uwagi na zbyt wielu różnych rzeczach nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Efektem takiego działania jest utrata czynnika decydującego o omawianej wyjątkowości.

Myślenie o byciu najlepszym we wszystkim jest myśleniem globalnym. Istotna polega
na „braniu udziału w konkurencjach lokalnych”. Dla przykładu nie warto starać się, by być najlepszym księgowym na świecie. Lepszym rozwiązaniem jest dokładanie starań, by stać się najlepszym księgowym małych i średnich firm. W celu dodatkowego zawężenia tej profesji, większego wyspecjalizowania się i pozbycia konkurencji, mogą to być jeszcze małe i średnie firmy z sektora medycznego.

Należy pamiętać, że przewaga konkurencyjna jest fundamentem wszystkich strategii
w procesie rozwoju kariery. Konieczne jest w związku z tym poszukanie odpowiedzi
na pytanie co chcę robić ze swoim życie. Musimy również określić, jakie możliwości chcemy wykorzystywać. Pomoże nam to określić, jak powinniśmy w siebie inwestować.

Wszystkie przedstawione czynniki nie są stałe. Należy pamiętać wspominanym
„turbulentnym otoczeniu” oraz byciu ciągle „wersją beta”. Nie wystarczy raz określić swojej przewagi konkurencyjnej. Konieczne jest jej ustawiczne regulowanie. Jest to proces, który trwa całe nasze życie.