Tak naprawdę postanowienia noworoczne mogą dotyczyć nie tylko osób indywidualnych, ale także firm i organizacji. Wraz z rozpoczęciem nowego roku jako zespół BIRS dokonaliśmy pewnych postanowień z myślą by twardo dążyć do ich realizacji 🙂 Nie będziemy zdradzać wszystkich tajemnic, natomiast wierzymy, że nasze postanowienia są tak naprawdę zbieżne z tym, czego się spodziewamy od biznesu i rynku w tym roku.

Ten rok, podobnie jak i poprzedni, będzie bardzo wymagający dla firm decydujących się na ekspansję zagraniczną, rozbudowanie swojej strategii sprzedaży, rozszerzenie swojej działalności biznesowej. Możliwości jest bardzo dużo, ale nasila się też konkurencja. Zauważamy sporą migrację firm wewnątrz rynku globalnego. Otwiera się wiele szans rynkowych, firmy są bardzo otwarte na współpracę z firmami z innych państw i dotyczy to tak naprawdę każdej branży i każdego produktu. A to oznacza, że podczas analizy konkurencji zadaniem jest zbadanie nie tylko tej konkurencji lokalnej (firm danego kraju), ale także dotarcie do informacji o firmach z innych krajów, które także planują wejść na ten rynek. A więc na przykład w przypadku firmy polskiej, która chce wejść na rynek Austrii, w analizie konkurencji nie wystarczające jest by zbadane były firmy tylko firmy austriackie, ale także potencjalnie firmy z pozostałych krajów, które podobnie jak firma polska decydują się zawalczyć o rynek w Austrii. To jest nie lada wyzwanie, ale zauważamy takowy trend, który należy mieć na uwadze.

Nie tylko w obserwacji konkurencji będziemy mieli trudniejsze zadanie, ale także w procesach dotyczących poszukiwania potencjalnych kontrahentów i partnerów biznesowych dla naszych Klientów. O ile jeszcze parę lat temu nawiązanie współpracy z kontrahentem z innego kraju wydawało się czymś bardzo pozytywnym wizerunkowo dla obu stron, o tyle teraz w zasadnie nie jest to nic zaskakującego. Wręcz spotykamy się z informacją zwrotną, że firmy ciągle otrzymują propozycje współpracy z najprzeróżniejszych krajów. Natomiast zdecydowanie należy na to spojrzeć pozytywnie, gdyż i dla firm polskich oznacza to, że lada dzień „zapuka” do skrzynki mailowej bądź do telefonu firma zagraniczna z interesującą ofertą współpracy. A niteczka po niteczce i utworzy się kłębek…

Oprócz tematyki internacjonalizacji oraz ekspansji zagranicznej – komórka wywiadu strategicznego też będzie miała wiele do zrobienia i także stoi przed dużymi wyzwaniami. Mimo iż nadal walczy o swoje miejsce pod słońcem (wciąż niska jest świadomość firm o potrzebie tego typu analiz, raportów i badań), to wsparcie tej komórki w przygotowywaniu analiz i rekomendacji w zakresie analizy rynkowej, strategicznej, konkurencyjnej – jest po prostu więcej niż niezbędne. Z dnia na dzień pojawiają się nowe techniki analityczne, metody i macierze, które stanowią narzędzia do obserwacji rynku i pozwalają te skomplikowane procesy biznesowe ująć w jeden obraz i spojrzeć na to całościowo i kompleksowo.

Jako eksperci w swojej dziedzinie nie przestajemy szkolić się i szkolić też naszych Klientów w ramach obszarów ekspansji zagranicznej, zarządzania strategicznego, aspektów prawnych i biznesowych. Ten rok wierzymy, że również przyniesie sporo ciekawej wiedzy, informacji i praktyki.

Tak więc podsumowując zespoły ds. internacjonalizacji, wywiadu strategicznego oraz aspektów prawno-biznesowych stoją bacznie na straży swoich tematów. Są przygotowane na nowe wyzwania i wierzą, że ten rok będzie pełen sukcesów dla wszystkich naszych Klientów tych obecnych i tych nowych. A Wasz sukces to i nasz sukces. Dużo wytrwałości, cierpliwości, samozaparcia i motywacji!

Z wyrazami szacunku,

Zespół B.I.R.S.!