Wiele osób, firm wyobraża konsultację z prawnikiem jako rozmowę, do której trzeba się mocno przygotować, która nie będzie łatwa z punktu widzenia merytorycznego, która też jest mocno kosztowna. Chcielibyśmy obalić te przekonania.

Rozmowa/konsultacja z prawnikiem nie musi wyglądać w sposób opisany powyżej. Wiele oczywiście zależy od osoby prowadzącej zawód prawnika. Powinniśmy walczyć z mitem, że prawnik zawsze unosi się jakoś wyżej ponad ludzi z innych zawodów, że w momencie rozmowy z Klientem jest na pozycji wyższej, bo zna się na prawie, a osoba która ma problem może kompletnie nie mieć nawet cząstki tej wiedzy. Prawnik musi być doradcą i psychologiem. Przecież nie da się ukryć, że raczej każdy zwraca się po pomoc prawną w momencie jakiegoś kłopotu, z którym sam sobie nie poradzi. A w sytuacja kłopotliwych potrzebujemy wsparcia i pomocy. Ważne jest także, by prawnik wyjaśnił sprawę danej osobie w sposób przystępny dla niej, używając jak najmniej typowego języka prawniczego niezrozumiałego dla większości osób będących poza dziedziną prawniczą. Dużą umiejętnością prawnika jest także to, by swoją wiedzę prawniczą wykorzystywać w innych dziedzinach biznesu i móc te procesy łączyć, analizować je kompleksowo i kompleksowo też doradzać, szukać rozwiązania.

Być może przyjdzie też ten czas, że kancelarie prawnicze będą wyglądały nie tak sztywno, w mocno klasycznym (niemalże XIX wiecznym) wystrojem wnętrza bądź też w sposób mocno korporacyjny, a konsultacje prawne będą się odbywały w kawiarni za kubkiem pachnącego cappuccino. Oczywiście ten zawód ma swoje kanony i rządzi się swoimi prawami, natomiast w dobie biznesu XXI wieku, współczesnego biznesu, o którym wspominaliśmy w poprzednich publikacjach, nawet ta branża musi mieć prawdziwą, szczerą, ludzką twarz.

B.I.R.S. Law Chamber