Niemalże każda organizacja zastanawiająca się nad zasięgnięciem opinii konsultanta biznesowego może mieć wątpliwości kiedy jest ten czas kiedy faktycznie taka konsultacja staje się niezbędna? Przecież każda firma posiada swoich specjalistów, z dużym zasobem wiedzy i znajomości danej organizacji i być może można wybrnąć z danej sytuacji posiłkując się wyłącznie własnymi zasobami wewnętrznymi? A kwestia zaufania do konsultanta biznesowego? – kto zagwarantuje, że to co doradzi konsultant rzeczywiście się sprawdzi? Jest wiele innych pytań i wątpliwości, które się rodzą w momencie, kiedy organizacja po raz pierwszy zaczyna zastanawiać się nad zasięgnięciem profesjonalnego doradztwa biznesowego.

Tak naprawdę każdy moment jest dobry. Oczywiście z punktu widzenia zespołu doradczego zawsze jest lepiej mieć możliwość analizy sytuacji na samym początku powstania problemu/zagadnienia bądź na wczesnym etapie jego rozwoju. Jednakże takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko i zazwyczaj zespół doradczy ma do czynienia z sytuacjami biznesowymi, które już bardzo daleko posunęły się i pogrążyły się w swojej sytuacji krytycznej. I w jednym, i w drugim przypadku nie ma sytuacji bez wyjścia i zawsze można zasięgnąć opinii konsultanta biznesowego, który będąc osobą z zewnątrz zdecydowanie w bardziej łatwy sposób zauważy sedno problemu i możliwe rozwiązania.

W przypadku sytuacji, gdzie na przykład organizacji chce wdrożyć coś nowego, zaangażować się w nowe projekty i przedsięwzięcia, a więc kiedy nie mamy problemu biznesowego/sytuacji krytycznej, dobrze jest także zasięgnąć konsultacji biznesowej na samym początku, kiedy to doradca biznesowy już na wczesnym etapie rozpoczęcia przygotowań jest w stanie wskazać na kamienie milowe projektu, krytyczne zagadnienia mające wpływ na przebieg całego przedsięwzięcia, a być może takowy konsultant będzie sprawował opiekę na całokształtem przedsięwzięcia, kiedy to osoby z danej organizacji będą skoncentrowane nad operacyjnym wdrożeniem tego nowego wyzwania.

Podsumowując, nie należy się bać ani odkładać w czasie potencjalnej rozmowy z doradcą biznesowym. Nie musi to być od razu długa rozmowa z następującymi po sobie kolejnymi zobowiązującymi spotkaniami. Jesteśmy otwarci na krótkie konsultacje w postaci rozmowy/krótkiego spotkania, gdzie po prostu możemy się wymienić spostrzeżeniami, które być może będą dla Państwa organizacji przydatne. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

 

 

Zespół B.I.R.S. Consulting