Rozwijanie się w ramach bycia wersją beta jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Skupiają się one jednak w kilku najważniejszych kompetencjach, jakie musimy posiadać, by skutecznie realizować ten plan.

Jedną z tych umiejętności jest budowanie przewagi konkurencyjnej. Najczęściej przewaga konkurencyjna składa się trzech komplementarnych elementów. Są nimi nasze zasoby, aspiracje/cele oraz rzeczywistość rynkowa. Wszystkie wymienione czynniki są zmienne i na swój sposób zależne od siebie. Nasze zasoby kształtują nasze aspiracje oraz cele. Bardzo często decyzja o podjęciu określonych studiów nie jest poprzedzona analizą rynku pracy, czy tym, co chcielibyśmy w życiu robić. Często nasz wybór jest dziełem przypadku. Dopiero po zdobyciu dyplomu oraz określonej wiedzy (która jest naszym zasobem) wybieramy swoją ścieżkę kariery zawodowej, czyli cele. Bardzo często też najpierw mamy ustalony cel, a dopiero później staramy się kształtować w odpowiedni sposób zasoby.

Kolejnym ważnym elementem jest sieć kontaktów. Wskazane jest nawiązywanie autentycznych, trwałych relacji i wykorzystywanie ich do budowania sieci kontaktów. Sieć kontaktów to nic innego, jak znajomości. Nie od dziś wiadomo, że pewni ludzi nas inspirują, motywują do działania, wpływają na nas w bardzo pozytywny sposób, pomagają nam, uczą i bardzo często „otwierają przed nami wiele drzwi”, do klamki których nie byli byśmy sami nawet w stanie dosięgnąć.

Konieczne jest również ciągłe stwarzanie sobie sytuacji, które będziemy mogli wykorzystywać. Zaleca się, aby być w ustawicznym ruchu i robić tzw. zamieszanie. Gdy nasza aktywność będzie ograniczona do minimum to i szanse natrafienia na okazję będą proporcjonalnie niskie. Tak więc aktywny tryb życia to podstawa. Nie bójmy się też popełniać błędów, bowiem to nimi mierzy się sukcesy wielu ludzi. Praktycznie wszyscy WIELCY tego świata popełnili w swoim życiu tyle błędów, że w końcu trafili na okazję, którą świadomie, czy mimowolnie wykorzystali.

Nie możemy również zapomnieć o ryzyku. Jest tak wiele przysłów i powiedzeń na temat ryzyka, że chyba nie muszę ich przytaczać, żeby przekonać kogokolwiek do tego, że warto. Nie oznacza to jednak, że ze wszystkim musimy ryzykować w ciemno. Mądry przedsiębiorca podejmuje ryzyko w sposób inteligentny i tak samo nim zarządza.