Jak znaleźć pomysł na biznes? Jak rozwinąć już istniejącą działalność? Czy można przewidzieć, że dany pomysł sprawdzi się i warto inwestować czas i środki na obrany kierunek biznesowy? – te i inne pytania bardzo często nurtują wszystkich przedsiębiorców. Być może chcielibyśmy prowadzić własną działalność biznesową, ale nie jesteśmy pewni co to dokładnie miałoby być. Być może jesteśmy firmą posiadającą już swoje marki i rozwijającą się w kilku branżach, ale chcielibyśmy uruchomić kolejną gałąź, dokonać dywersyfikacji produktowej czy też branżowej, ale także nie wiemy w jakim kierunku podążać. Są to sytuacje prawie tożsame – chodzi właśnie o to, skąd czerpać pomysły.

Pomysły na biznes mogą wychodzić wprost z naszych kompetencji, wiedzy, kwalifikacji. Wykorzystując już zdobyte do tej pory zasoby (informacyjne, finansowe, technologiczne) możemy śmiało spróbować rozwijać i zapoczątkować biznes, który by się opierał na tych zasobach. Jest to tak naprawdę najmniej ryzykowne posunięcie i bardzo często sprawdzające się przedsięwzięcie.

Możemy jak najbardziej rozpocząć działalność, której podstawą będzie to co po prostu chcielibyśmy robić. Być może nie mamy ku temu wystarczających zasobów, ale mamy chęć i wiemy gdzie szukać informacji, mamy wyobrażenie jak miałoby to wyglądać. Jest to także strategia, która się sprawdza. Mamy wizję, znamy cel, wiemy jak możemy to osiągnąć, więc realizujemy ten plan. Takie posunięcie jest znacznie bardziej ryzykowne, zapewne obarczone błędami szczególnie na pierwszych etapach uruchomienia pomysłu, ale bardzo wiele biznesów powstało dokładnie w ten sposób i osiąga spektakularne wyniki.

Skorzystać z okazji rynkowej – warto być czujnym na to co się dzieje w otoczeniu biznesowym i ekonomicznym. Rynek bardzo często sam podpowiada na co jest zapotrzebowanie, jakiego produktu bądź usługi brakuje. Być może na terenie osiedla w którym mieszkasz brakuje pralni i jest na to zapotrzebowanie? Być może firma produkująca telefony komórkowe rozwinęłaby także produkcję power bank’ów i dodawałaby do każdego zakupionego telefonu? Przykładowy samochód z usługami manicure nie jest już nowością i zapewne jako pomysł też powstał na podstawie sytuacji rynkowej/zapotrzebowania konsumentek.

Dołączyć do sieci – w postaci networkingu, hub’ów o konkretnej tematyce, stowarzyszeń branżowych, sieci start up’ów i inkubatorów przedsiębiorczości – dołącz do grona podobnie myślących osób a zobaczysz, że pomysły i inicjatywa przyjdą same z siebie!

Bądź otwarty i podejmuj wyzwania!

 

Zespół B.I.R.S.