Niniejsza publikacja będzie jedynie wstępem do zagadnienia dotyczącego wprowadzenia na rynek produktu niszowego. Będzie to raczej krótka wzmianka – zachęta do tego, by się nie bać wychodzić na zewnątrz z produktem, który ma dość ograniczoną liczbę odbiorców i zapełnia raczej tylko pewną niszę całego rynku.

Tak jak już krótko zostało wspomniane,  produkt niszowy bardzo często dotyczy ograniczonej liczby odbiorców, spełnia konkretne potrzeby/wymagania, ma bardzo ściśle określoną charakterystykę i swój cel, jest przeznaczony do spełnienia konkretnych oczekiwań i potrzeb, czasami wręcz nie wymaga reklamy/promocji. Produkt niszowy może powstać w odpowiedzi na zapytania osób zainteresowanych zaspokojeniem swoich konkretnych wymagań i potrzeb bądź też może powstać samoistnie i oczekiwać na rzeszę zainteresowanych osób (czasami odbiorcy nie są w stanie na początku określić i ocenić jakiego rodzaju produktu potrzebują, natomiast w momencie kiedy produkt już jest – widzą korzyści płynące z korzystania z niego).

Pomimo tego, że produkt niszowy bardzo często nie wymaga bardzo szerokiej reklamy i prowadzenia zaawansowanych kampanii marketingowych, jednakże wymaga określonych działań by w ogóle zaistnieć na rynku i na nim się „zakotwiczyć”. Przede wszystkim należy być konsekwentnym w swojej „niszowości”, a więc mieć jasno sprecyzowaną charakterystykę swojego produktu i przedstawiać swoim potencjalnym nabywcom czym ten produkt różni się od tych masowych. Produkt niszowy = niszowa komunikacja marketingowa, a więc trzeba mieć na uwadze, że prowadząc niewielką kampanię reklamową powinna ona odbywać się w niszowych kanałach komunikacyjnych – tam, gdzie są potencjalni odbiorcy, szukający dokładnie takiego produktu (bądź usługi). Należy także obserwować co się dzieje w otoczeniu, szczególnie w tym konkurencyjnym. Niestety bardzo łatwo jest dużym firmom wypchnąć te mniejsze z produktem niszowym po prostu wykorzystując pomysł i know how. W tym przypadku warto się zastanowić nad prawami autorskimi, zastrzeżeniem znaku towarowego – w wielu przypadkach produktów niszowych jest to bardzo łatwe do zrobienia, należy o tym tylko pamiętać i nie przegapić właściwej chwili.

Jako firma doradcza B.I.R.S. gorąco zachęcamy zawsze by nawet w przypadku produktów niszowych nie bać się wyjścia na rynki zagraniczne. Oczywiście, są ograniczenia w postaci mocy przerobowych, specyfiki produktu/branży/rynku, ale bardzo często to co nie potrafi się przyjąć na jednym rynku z dużym powodzeniem przyjmuje się na innym, dlatego też warto próbować!

 

B.I.R.S.