W ostatniej części, kończącej  tematykę budowania strategii biznesowej, poruszymy krótko kwestię najważniejszych wątków, o których trzeba pamiętać i które trzeba mieć na uwadze podczas budowania strategii biznesowej. Wiemy po co strategia jest, z jakich punktów się składa, ale jak ją tworzyć?

Przede wszystkich racjonalnie, ale nie zapominając też o intuicji. W związku z tym, że strategia jest planem długofalowym oznacza to, że obejmuje działania firmy przez dłuższy okres czasu. Niewłaściwa strategia będzie kierowała organizacją niewłaściwie przez długi okres czasu i może doprowadzić do bardzo niepożądanych skutków. Musimy trzeźwo oszacować nasze możliwości i cele, ale nie rezygnować z tego jak chcemy żeby wyglądała nasza firma w dłuższej perspektywie. Połączenie racjonalności i intuicji może dać nam realny plan z realizacją naszych chęci i marzeń.

Ponadto, strategię należy opierać na rzetelnie zebranych i opracowanych informacjach. W tym celu warto sięgnąć po profesjonalne usługi doradcze. W przypadku strategii internacjonalizacji są potrzebne badania i informacje pozyskane z rynków, na które chcemy wejść z naszym biznesem. Analiza tych informacji wymaga też odpowiedniej analizy i rozeznania rynkowego – nie zawsze jest to możliwe do wykonania w ramach zasobów samej firmy.

Raz opracowana strategia wymaga konsekwentnej jej realizacji – tylko tak jesteśmy w stanie powiedzieć czy opracowana strategia jest skuteczna i jakie potencjalnie błędy zostały zrobione/ co nie zostało uwzględnione.

Strategia z biegiem czas może być doskonalona, ale nie należy robić tego zbyt często. Pamiętajmy, że obejmuje ona większość procesów firmy, gdyż są to działania nadrzędne względem działań z planu operacyjnego czy też taktycznego. Dlatego też każda kolejna zmiana strategii będzie skutkowała każdym kolejnym przestawieniem i dopasowaniem tych procesów – a takie częste działania mogą się negatywnie odzwierciedlić na organizacji.

Strategia jest pomocą, a nie zbędnym dokumentem, wynikającym wyłącznie z pewnych wymogów wobec organizacji. Mając to na uwadze jesteśmy w stanie maksymalnie przyłożyć się do przygotowania takie planu, który poprowadzi całą organizację do realizacji najważniejszych jej celów.

 

 

B.I.R.S.