Zjawisko konkurencji można krótko zdefiniować jako formę rywalizacji o ograniczone dobra i zasoby. Dotyczy ono wszystkiego, co jest pożądane. Może się to przejawiać w rywalizacji mężczyzn o piękną kobietę, w zabieganiu studentów o miejsce na uczelni itp. Rywalizacja jest również zjawiskiem nierozerwalnie złączonym z rynkiem pracy. Nie ulega wątpliwości, że ogromna rzesza ludzi chce i przede wszystkim jest w stanie wykonywać pracę, o której Ty również marzysz.

Przewaga konkurencyjna jest w związku z tym głównym czynnikiem decydującym o przetrwaniu wśród przedsiębiorców. Każdy sektor gospodarki charakteryzuje się tym, że wiele firm zabiega o tego samego klienta/konsumenta, a właściwie o jego pieniądze. Aktualny świat, można określić mianem bardzo zmiennego. Panuje na nim informacyjny chaos i natłok bodźców. Większość klientów nie jest w stanie, ze względu na ograniczone zasoby czasowe, porównywać drobnych różnic między poszczególnymi ofertami. Jeżeli więc dany produkt, czy usługa nie wyróżnia się na tle innych – nie jest np. lepszy bądź tańszy – to nie jest w stanie w żaden sposób zwrócić niczyjej uwagi. Dobrego przedsiębiorcę powinny więc charakteryzować starania stworzenia i wypromowania produktu, który wyróżnia się na tle oferty konkurencji. Przedsiębiorca powinien konkretnie wiedzieć, dlaczego klienci będą u niego kupować (lub już kupują), a nie u innych.

Jeżeli jednak nie jesteś przedsiębiorcą i nie zajmujesz się np. sprzedażą dóbr fizycznych, to jak każdy człowiek sprzedajesz wiele innych rzeczy. Jest to przede wszystkim potencjał Twojego umysłu, Twoje umiejętności oraz Twoja energia. Oferujesz to wszystko na rynku, na którym panuje ogromna konkurencja. Inwestorzy, partnerzy życiowi oraz biznesowi, jak i pracodawcy dokonują wyboru między Tobą, a kimś innym. Osoba ta pomimo tego, że jest obiektywnie inna, to może być do Ciebie bardzo podobna – może posiadać podobne umiejętności i kompetencje.

Jest to moment kiedy powinieneś zastanowić się jak wyróżnić się na tle innych i zbudować swoją przewagę konkurencyjną.