Wielu analityków wskazuje proces internacjonalizacji jako jeden z najlepszych sposobów rozwoju firmy. Jednakże rozwój przedsiębiorstwa jest pojęciem bardzo szerokim, które determinowane jest przez wiele innych czynników. Każde przedsiębiorstwo decydując się na internacjonalizację swojej działalności sugeruje się motywem przewodnim takiego działania. Może to być np. motyw rynkowy (rozszerzenie działalności na inne rynki), motyw kosztowy przejawiający się w obniżeniu wydatków oraz motyw zaopatrzeniowy polegający na obniżeniu kosztów produkcji.
Wszystkie te elementy powodują, że internacjonalizacja charakteryzuje się dużą wszechstronnością. W związku z tym decydując się na takie posunięcie przedsiębiorstwa mogą być rozwijane bardzo kompleksowo. Rozwój ten to przede wszystkim chęć zwiększenia obrotów, co w konsekwencji powinno przełożyć się na większe zyski. To właśnie generowanie zysków jest zgodnie z naukami ekonomicznymi głównym celem prowadzenia działalności gospodarczej (w ramach gospodarki wolnorynkowej).

Istnieje wiele różnych powodów, na podstawie których przedsiębiorstwa decydują się na internacjonalizację. Każda z firm może mieć tak naprawdę inny motyw. Nie zmienia
to jednak faktu, że wszystkie te motywy posiadają wspólną cechę w postaci wspomnianego rozwoju. Musimy wiedzieć, że każda aktywność w ramach internacjonalizacji przyczynia się do rozwoju.