Poniżej chcielibyśmy tym razem zaprezentować krótką analizę konkurencji dla branży odzieżowej w Rosji (UWAGA: dla segmentu premium). Jest to krótki skrypt z wstępnej analizy konkurencji danej branży, którą wykonali specjaliści zespołu B.I.R.S.

 

Pomimo niestabilności polityczno-ekonomicznej jaką cechuje rynek rosyjski i uwarunkowań prowadzenia działalności biznesowej na tym rynku, a także zróżnicowania kulturowego i narodowego, Rosja pozostaje w polu zainteresowania różnych firm i inwestorów zagranicznych. Dokładnie tak się ma sytuacja w przypadku rynku odzieży. Występują na nim liczni gracze. Poniżej zestawienie głównych rosyjskich i zagranicznych marek odzieżowych. Zestawienie obrazuje spadek bądź wzrost ilości sklepów danej marki (rozwój sieci sprzedaży), co jest wskaźnikiem ku stwierdzeniu siły danej marki na rynku.Zestawienie marek i firm rosyjskich

W przypadku zainteresowania poszczególnymi firmami można zapoznać się z ich asortymentem bezpośrednio poprzez linki do stron:

W przypadku segmentu premium należy głównie wyróżnić trzy marki:

 1. Zarina
 2. Love Republic
 3. Oodji

Zestawienie marek zagranicznych

Na podstawie powyższych dwóch zestawień można wyciągnąć wniosek, że to właśnie marki zagraniczne odnotowują rozwój sieci sprzedaży i wzrost wpływów w odróżnieniu od marek i firm rosyjskich.

Dziesięć największych firm odzieżowych, mających największe udziały w rynku to:

 1. Inditex Group (marki: Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Zara Home, Oysho)
 2. Gloria Jeans (marki: Gloria Jeans, Gee Jay)
 3. Adidas (marki: Adidas, Reebok)
 4. Oodji
 5. Incity (marki: Incity, Deseo)
 6. H&M
 7. Melon Fashion Group (marki: Zarina, Love Republic, befree)
 8. Sela
 9. Nike (marki Nike, Hurley)
 10. Zolla

 

 

Zespół B.I.R.S. Consulting